Skip to content

892 S Mays Landing RoadHammonton, NJ 08037

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block8601
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,541
Acreage4.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
15%
Improvement Value:$329,100
85%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$12,591+3.5%
2014$12,170+5.7%
2013$11,509+2.8%
2012$11,198+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft3,541DeedBook 9860, Page 309Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$496,000
DeedBook 8545, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5155, Page 463