Skip to content

438 Wright Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1991

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Jun 24, 1988

Property Information

Block901
Lot19.08
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,502
Acreage1.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
22%
Improvement Value:$170,000
78%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+2.7%
2024$8,278+4.4%
2023$7,932+0.9%
2022$7,862+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft1,502DeedBook 4318, Page 182