Skip to content

417 Binker Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1927

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block904
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page09

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
47%
Improvement Value:$36,200
53%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,677+2.7%
2024$2,606+4.4%
2023$2,497+0.9%
2022$2,475+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

To:

Sq Ft960DeedBook 11710, Page 1809

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 9805, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 1927