Skip to content

21 Tomlin AvenueVillas, NJ 08251

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block100
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
60%
Improvement Value:$56,200
40%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,842+1.6%
2024$2,797+6.4%
2023$2,630+1.7%
2022$2,586+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2548, Page 337

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1586, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1943