Skip to content

5 Ohio Avenue & Main StVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block211
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,532
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
60%
Improvement Value:$84,000
40%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,250+1.6%
2024$4,183+6.4%
2023$3,933+1.7%
2022$3,868+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$12,500
Sq Ft1,532DeedBook 3913, Page 874Recorded5/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953