Skip to content

149 Tomlin AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block101
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage944
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
61%
Improvement Value:$45,300
39%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,366+1.6%
2024$2,329+6.4%
2023$2,190+1.7%
2022$2,153+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft944DeedBook 3573, Page 489

Property Sale

SaleMulti
$69,150
DeedBook 2978, Page 816

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 2468, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1953