Skip to content

101 Tomlin AvenueVillas, NJ 08251

Built 1990

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 4, 2013

Property Information

Block101
Lot55
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
51%
Improvement Value:$70,500
49%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+1.6%
2024$2,866+6.4%
2023$2,695+1.7%
2022$2,651+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 3559, Page 792

Property Sale

SaleMulti
$74,500
DeedBook 2867, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1990