Skip to content

18 Washington AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 18, 2003

Property Information

Block109
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage774
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
68%
Improvement Value:$43,200
32%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,732+1.6%
2024$2,689+6.4%
2023$2,529+1.7%
2022$2,487+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft774DeedBook 3006, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$45,200
DeedBook 2958, Page 742

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1687, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1958