Skip to content

94 Millman LaneVillas, NJ 08251

Built 1982

Last Sale Price
$9,700
Last Sale Date
Mar 14, 1981

Property Information

Block116
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
48%
Improvement Value:$136,800
52%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+1.6%
2024$5,253+6.4%
2023$4,939+1.7%
2022$4,857+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$9,700

To:

Sq Ft1,228DeedBook 1470, Page 316