Skip to content

230 W Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block120
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage774
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
76%
Improvement Value:$31,600
24%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,664+1.6%
2024$2,621+6.4%
2023$2,465+1.7%
2022$2,424+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft774DeedBook 2678, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1937