Skip to content

221 W Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block111
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,300
75%
Improvement Value:$35,200
25%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,823+1.6%
2024$2,779+6.4%
2023$2,613+1.7%
2022$2,570+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft800DeedBook 2502, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1940