Skip to content

215 W Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 14, 1988

Property Information

Block123
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
67%
Improvement Value:$40,400
33%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,479+1.6%
2024$2,440+6.4%
2023$2,294+1.7%
2022$2,256+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft936DeedBook 1751, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1950