Skip to content

213 W Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block123
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage892
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
68%
Improvement Value:$38,500
32%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,417+1.6%
2024$2,378+6.4%
2023$2,236+1.7%
2022$2,199+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft892DeedBook 4189, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 3220, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1940