Skip to content

105 W Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2012

Property Information

Block131
Lot61
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage646
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
79%
Improvement Value:$21,800
21%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,060+1.6%
2024$2,028+6.4%
2023$1,907+1.7%
2022$1,875+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 1619, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1950