Skip to content

27 Maryland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block215
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage648
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
74%
Improvement Value:$32,000
26%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,445+1.6%
2024$2,406+6.4%
2023$2,263+1.7%
2022$2,225+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft648DeedBook 3895, Page 532Recorded1/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950