Skip to content

131 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block136
Lot48
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
73%
Improvement Value:$29,800
27%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,222+1.6%
2024$2,187+8.9%
2023$2,008+1.7%
2022$1,975+2.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft724DeedBook 4011, Page 887

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft724DeedBook 3880, Page 1Recorded10/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3354, Page 525

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2780, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook 2342, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 1471, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1940