Skip to content

9 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1943

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Nov 4, 2011

Property Information

Block137
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,959
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
47%
Improvement Value:$96,600
53%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,655+1.6%
2024$3,598+6.4%
2023$3,383+1.7%
2022$3,327+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft1,959DeedBook 3473, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$165,900
DeedBook 3083, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$31,766
DeedBook 2209, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 1660, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1943