Skip to content

208 Matthews AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block201
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
38%
Improvement Value:$107,100
62%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,504+1.6%
2024$3,448+6.4%
2023$3,242+1.7%
2022$3,189+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500

To:

Sq Ft1,984DeedBook 3595, Page 911

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 3571, Page 460Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3198, Page 649

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3067, Page 823

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2986, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1948