Skip to content

134 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1933

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block141
Lot46
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,437
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
50%
Improvement Value:$80,200
50%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,242+1.6%
2024$3,191+6.4%
2023$3,001+1.7%
2022$2,951+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 3696, Page 882

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3494, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 3191, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3052, Page 414

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2971, Page 358

Property Sale

SaleMulti
$25,750
DeedBook 1404, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1933