Skip to content

204 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,360
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
57%
Improvement Value:$64,700
43%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,026+1.6%
2024$2,978+6.4%
2023$2,800+1.7%
2022$2,754+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 3330, Page 389

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 2094, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1937