Skip to content

11 Pennsylvania AvenueVillas, NJ 08251

Built 1930

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Aug 7, 1992

Property Information

Block142
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage888
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,600
77%
Improvement Value:$24,800
23%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,174+1.6%
2024$2,139+6.4%
2023$2,012+1.7%
2022$1,978+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

To:

Sq Ft888DeedBook 2277, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1930