Skip to content

8 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block142
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
75%
Improvement Value:$28,100
25%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,019+1.8%
2024$1,983+7.2%
2023$1,850+1.9%
2022$1,815+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft792DeedBook 4233, Page 650

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 2998, Page 449

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2933, Page 392

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 1957, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930