Skip to content

15 E New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block165
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage692
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
74%
Improvement Value:$25,600
26%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,016+1.6%
2024$1,984+6.4%
2023$1,866+1.7%
2022$1,835+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500

To:

Sq Ft692DeedBook 3810, Page 350

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft692DeedBook 3679, Page 668Recorded6/3/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3047, Page 739

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 1404, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1937