Skip to content

38 E Virginia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$36,068
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block167
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage658
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
66%
Improvement Value:$39,300
34%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,366+1.6%
2024$2,329+6.4%
2023$2,190+1.7%
2022$2,153+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$36,068

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 3930, Page 934Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$36,068

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 3642, Page 886Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$11,559

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 3630, Page 409Recorded6/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2383, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1948