Skip to content

24 Matthews AvenueVillas, NJ 08251

Built 2001

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block169
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
49%
Improvement Value:$83,200
51%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,303+1.6%
2024$3,251+6.4%
2023$3,057+1.7%
2022$3,006+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 3783, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 2867, Page 646