Skip to content

7 E Weber AvenueVillas, NJ 08251

Built 1938

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block169
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class43
Description1S-F-F-2UG
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
63%
Improvement Value:$47,000
37%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,570+1.6%
2024$2,530+6.4%
2023$2,379+1.7%
2022$2,339+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3179, Page 283

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 2985, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1938