Skip to content

201 Matthews AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$150,900
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block182
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
64%
Improvement Value:$40,300
36%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,015+1.8%
2024$1,979+7.2%
2023$1,846+1.9%
2022$1,811+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,900

To:

Sq Ft768DeedBook 3116, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3022, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2668, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1963