Skip to content

150 E Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1969

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block93
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
58%
Improvement Value:$53,100
42%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+1.6%
2024$2,548+6.4%
2023$2,396+1.7%
2022$2,356+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft768DeedBook 3949, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 2985, Page 357

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 2110, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$40,500
DeedBook 1585, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1969