Skip to content

43 Langs AvenueVillas, NJ 08251

Built 2008

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block186
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,985
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
29%
Improvement Value:$221,300
71%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+1.6%
2024$6,217+6.4%
2023$5,846+1.7%
2022$5,749+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft2,985DeedBook 3200, Page 517