Skip to content

210 E New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$23,500
Last Sale Date
May 9, 1985

Property Information

Block197
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,330
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
53%
Improvement Value:$74,000
47%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+1.6%
2024$3,108+6.4%
2023$2,922+1.7%
2022$2,874+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$23,500

To:

Sq Ft1,330DeedBook 1595, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1955