Skip to content

218 E Virginia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block199
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
46%
Improvement Value:$100,900
54%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,755+1.6%
2024$3,695+3.1%
2023$3,586+262.0%
1993$991-1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 4064, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 2213, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 1999, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 1618, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1960