Skip to content

25 Ohio AvenueVillas, NJ 08251

Built 2009

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block211
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,894
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
31%
Improvement Value:$213,500
69%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+1.6%
2024$6,165+11.5%
2023$5,531+1.7%
2022$5,439+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 3451, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3342, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3098, Page 429

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3038, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$37,900
DeedBook 2717, Page 87