Skip to content

1526 Main StreetVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Date
Aug 31, 1990

Property Information

Block216
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
47%
Improvement Value:$96,700
53%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+1.6%
2024$3,627+6.4%
2023$3,411+1.7%
2022$3,354+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1735, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1965