Skip to content

1501 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$7,135,031
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block216
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class---
Description1SCB CVS
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage2.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,430,500
53%
Improvement Value:$1,269,500
47%
Total Assessment$2,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,648+1.6%
2024$53,784+6.4%
2023$50,571+1.7%
2022$49,734+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$7,135,031

To:

DeedBook 3500, Page 517

Property Sale

Sale
$6,480,579
DeedBook 3446, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3042, Page 239

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 2894, Page 152

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1488, Page 144