Skip to content

408 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block220
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
65%
Improvement Value:$65,800
35%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+25.3%
2024$3,060+6.4%
2023$2,877+1.7%
2022$2,829+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

To:

Sq Ft560DeedBook 3877, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3310, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1955