Skip to content

35 Frances AvenueVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block232
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage984
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
63%
Improvement Value:$54,000
38%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,915+11.3%
2024$2,618+7.0%
2023$2,447+1.9%
2022$2,402+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft984DeedBook 4094, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1965