Skip to content

15 Rose LaneVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block238
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,247
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
58%
Improvement Value:$77,800
42%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,761+1.6%
2024$3,701+6.4%
2023$3,480+1.7%
2022$3,422+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,247DeedBook 4107, Page 162

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,247DeedBook 3968, Page 529Recorded3/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965