Skip to content

19 Rose LaneVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$365,900
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block238
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
51%
Improvement Value:$79,200
49%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,303+1.6%
2024$3,251+6.4%
2023$3,057+1.7%
2022$3,006+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,900

To:

Sq Ft890DeedBook 4058, Page 127

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 3556, Page 21Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3508, Page 86

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2767, Page 941

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1601, Page 1187

Property Built

Built

Year Built: 1960