Skip to content

301 W Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1959

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block239
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
69%
Improvement Value:$53,700
31%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,526+1.6%
2024$3,470+6.4%
2023$3,263+1.7%
2022$3,209+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3386, Page 334

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1458, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1959