Skip to content

115 Ridgewood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block277
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,176
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
49%
Improvement Value:$86,900
51%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,459+1.6%
2024$3,404+39.4%
2023$2,442+1.9%
2022$2,397+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

To:

Sq Ft1,176DeedBook 3967, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$20,500
DeedBook 1445, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1950