Skip to content

119 W Jacksonville AvenueVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block24
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage900
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
54%
Improvement Value:$88,300
46%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,892+1.6%
2024$3,831+49.0%
2023$2,572+1.7%
2022$2,529+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft900DeedBook 4224, Page 180

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft774DeedBook 4104, Page 948Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft774DeedBook 4009, Page 217Recorded9/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$176,900
DeedBook 3126, Page 370

Property Sale

SaleMulti
$57,900
DeedBook 2887, Page 374

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 2090, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1949