Skip to content

21 Locust RoadVillas, NJ 08251

Built 1998

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block252
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
39%
Improvement Value:$138,500
61%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625+1.6%
2024$4,552+6.4%
2023$4,280+1.7%
2022$4,209+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4246, Page 809

Property Sale

Sale
$208,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 3734, Page 172Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 2723, Page 633