Skip to content

17 E Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1977

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block260
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$67,000
46%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,975+1.6%
2024$2,928+6.4%
2023$2,753+1.7%
2022$2,708+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft792DeedBook 3039, Page 253

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2317, Page 340

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2033, Page 110

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 1511, Page 1180

Property Built

Built

Year Built: 1977