Skip to content

18 E Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Aug 27, 1986

Property Information

Block260
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,762
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
49%
Improvement Value:$93,700
51%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,468+1.7%
2024$3,409+6.9%
2023$3,191+1.8%
2022$3,134+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500

To:

Sq Ft1,762DeedBook 1657, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1958