Skip to content

1 Ellery RoadVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block271
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class43
Description1S-F-2
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
63%
Improvement Value:$52,900
37%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,892+1.6%
2024$2,847+6.4%
2023$2,677+1.7%
2022$2,632+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 2980, Page 478

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 1500, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1960