Skip to content

223 Pinetree DriveVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block280
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,600
61%
Improvement Value:$65,000
39%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,122+1.7%
2024$3,069+6.9%
2023$2,870+1.8%
2022$2,819+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 3403, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1954