Skip to content

220 Ridgewood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jun 21, 1985

Property Information

Block280
Lot29
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
60%
Improvement Value:$63,300
40%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,164+1.6%
2024$3,113+6.4%
2023$2,928+1.7%
2022$2,879+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 1601, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1950