Skip to content

135 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block285
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage786
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
70%
Improvement Value:$41,300
30%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,779+1.6%
2024$2,735+6.4%
2023$2,572+1.7%
2022$2,529+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951