Skip to content

127 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block285
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
83%
Improvement Value:$17,400
17%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,052+1.6%
2024$2,020+6.4%
2023$1,899+1.7%
2022$1,868+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft576DeedBook 2869, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 2628, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1951