Skip to content

71 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$52,900
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block286
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
67%
Improvement Value:$38,400
33%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,356+1.6%
2024$2,319+6.4%
2023$2,180+1.7%
2022$2,144+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,900

To:

Sq Ft576DeedBook 2861, Page 789

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 2610, Page 123

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1417, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1951